stowarzyszenie patriotów ziemi częstochowskiej
"Kto ojczyźnie służy,
sam sobie służy."
- Piotr Skarga SJ
Facebook

Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych–Niezłomnych

Opublikowano: 17 marca 2018

24 lutego 2018 r. miała miejsce w Częstochowie niezwykła uroczystość. W Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny, odbyła się Msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, w intencji Żołnierzy Wyklętych, bohaterów Powstania Antykomunistycznego z lat 1944-1956. Mszę celebrował ks. Karol Załęski, a kazanie wygłosił ks. gen. Stanisław Rospondek.

Było to wydarzenie niezwykle ważne z wieli powodów,
ale szczególnie dwa nasuwają się na myśl. Po pierwsze na uroczystość zaproszono ostatnich żyjących kombatantów. To przede wszystkim dla nich została zorganizowana Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która była powszechna w czasach, gdy Żołnierze Wyklęci–Niezłomni prowadzili walkę o zachowanie wiary chrześcijańskiej
i niepodległej Polski. Po drugie, najważniejsze, uroczystość
zyskała symboliczny i wymowny charakter dzięki miejscu, w którym się odbyła. Archikatedra jest matką wszystkich kościołów archidiecezji częstochowskiej.

Uroczystość stanowiła na ziemi częstochowskiej inaugurację szeregu imprez i uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Msza św. trydencka wzbogacona przez piękną grę na trąbce
i muzykę organową była żywą lekcją historii i patriotyzmu. Przypomniała, że nasi przodkowie prowadzili walkę z ateistycznym okupantem w oparciu o głęboko zakorzenioną wiarę w Boga i miłość Ojczyzny.

Klub Patria składa serdeczne podziękowania tym, którzy mimo trudnych warunków pogodowych wzięli udział w uroczystości oraz, wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania Mszy św. trydenckiej. W pierwszej kolejności pragniemy wyróżnić abp Wacława Depo oraz ks. Stanisława Gębkę, proboszcza Bazyliki Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny, który w sposób niezwykle życzliwy wspomógł inicjatywę. Ogromne podziękowania należą się ks. gen. Stanisławowi Rospondkowi i oficerom Wojska Polskiego, którzy towarzyszyli mu podczas Mszy św. oraz ks. Karolowi Załęskiemu.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli w nagłośnieniu wydarzenia, a szczególnie reżyserowi Grzegorzowi Braunowi oraz Panu Zdzisławowi Wronce „Czarnocie”, Żołnierzowi Wyklętemu z Narodowych Sił Zbrojnych, a także portalowi Templum Christi, który od lat wspiera działania Klubu Patria.